İSTEDİĞİN ÖZELLİKTE SATILIK KİRALIK EV ARSA VİLLA TARLA ...


Ana Sayfa

* Kira Sözleşmesi       * Sorumluluklar      

İletişim ve Rezervasyon


Yerleşim Yerleri :  Kaş , Kalkan , Patara , Üzümlü , İslamlar       Plajlar :  Patara Plajı , Kaputaş Plajı , Kalkan Plajları , Kaş Plajları  

Gezilecek Görülecek Yerler :  Patara Antik Kenti , Xanthos Antik Kenti , Letoon Antik Kenti , Tlos Antik kenti , Saklıkent Doğa Parkı , Yakapark Doğa ParkıXanthos Xanthos Antik Kenti  Kalkan  / Kaş / Antalya Xanthos Antik Kenti Hakkında


    

     Xanthos Antik Kenti  Kaş Kinik Köyü'nde yer alir. Sehir Xanthos nehri (bugün Esen Çayi) kenarindaki ovaya hakim iki tepe üzerinde kurulmustur. Ilki Esen Çayi'nin kenarindan sarpça bir kayalik seklinde yükselen surla çevrili Likya akropolü; ikincisi ise kuzeydeki daha yüksek ve genis olan Roma akropolüdür.

Xanthos kenti, birçok önemli özelliklerinin yaninda tarihi en çok acilarla dolu kent olarak bilinir. Tarihçiler, kentin birçok kez yerle bir oldugunu veya yandigini fakat yeni sehrin küller arasindan yeniden yeserdigini yazarlar. 
      Likya'nin baskenti olan Kanthos'un adi, Likya yazisi ile yazilmis kitabelerde ARNNA olarak geçer. Homeros, Sarpedon yönetimindeki Xanthos'lularin Troya savaslarina katildiklarini yazar ki bu olay sehrin en eski yazili tarihine isaret eder. Sehir, M.Ö. 546'da Pers kumandani Harpagos tarafindan kusatilir. Xanthos'lularin kahramanca karsi koyup direnmelerine ragmen çaresiz duruma düstüklerinde, kadin ve çocuklarini öldürüp sehri atese vererek insansiz ve harap bir sehri Harpagos'a birakirlar, bu toplu intihardan o sirada sehirde bulunmayan 80 aile kurtulur ki sehirlerini yeni gelen göçmenlerle yeniden kurarlar. 
     M.Ö. 475-450 arasinda Xanthos, bu kez yangin felaketi ile karsilasir. Kazilarla da belirlenen bu yangin katindan sonra sehir büyük bir gelisme göstererek bati dünyasi ile özellikle de Atina ile sicak iliskiler kurar.

     Büyük Iskender'in seferi sirasinda Xanthos'lular Pers Harpagos'a oldugu gibi direnme göstermisler. M.Ö. 309'dan itibaren misir hanedani Ptolemaios'larm, ardindan birçok Likya sehri gibi Suriye Krali III. Antiokhos'un egemenligini kabul etmek zorunda kalmislardir. 
      M.Ö. 2. yy'da Likya birligini bassehri olan Xanthos, 42 yilinda bu kez Romali Brutus tarafindan yerle bir edilmis ancak ardindan Imp. Marcus Antonius'un gayretleriyle yeniden imar görmüstür. M.S. I. yy.'da Roma egemenligi altindaki Xanthos'ta Imp. Vespasianus adina tak yaptirilmis, günümüze kalmis Roma yapilarinin çogu bu dönemde insa edilmistir. 
      Bizans egemenligi sirasinda psikoposluk merkezi olan Xanthos, bu dönemde birçok yeni yapiya kavusmustur. Ancak 7.yy'dan sonra Arap akinlari sehrin terk edilmesine sebep olmus, 1838'de yeniden kesfedilip talan edilmesine kadar yani basindaki Kinik'ta ufak bir köy olarak yasamini sürdürmüstür. Sehirdeki kazi çalismalari, 1950 yilindan beri Fransiz arkeologlar tarafindan yürütülmektedir. Xanthos'un her iki akropolü de degisik örgü sistemlerinin görüldügü sur duvarlari ile çevrili olup Likya akropolünü dogudan çevreleyen poligonal teknikteki sur M.Ö. 4. yy.'a aittir. Güney yönündeki sur ile Esen çayi tarafindaki surlarin bir kismi, Hellenistik devirde yapilmis düzgün bloklardan olusur. Geri kalan surlar harçli duvarlari ile Bizans dönemine aittir. 
         Bizans sur kalintisinin kuzeyindeki sahayi Roma devri tiyatrosu kaplar. Xanthos'un en ilginç kalintilari, tiyatronun batisinda yer alir. bunlardan ilki; yüksek dikdörtgen yekpare kaide üzerindeki ölü ailesi ile yanindaki kadin gövdeli, kus kanatli yaratiklar olan ve ölülerin ruhlarini gökyüzüne tasidiklarina inanilan "Harpy" kabartmalarina sahiptir. Bugün orijinal bloklari, Biritish Museum'da sergilenen Harpy aniti, M.Ö. 5. yy'a tarihlenmekte; bu anit mezarin yaninda 4. yy.'a ait diger bir kaideli Likya lahdi yer almaktadir. Tiyatronun kuzeyindeki kare sekilli alan ise Roma devri agorasidir. Agoranin kuzey-dogu kösesinde, yekpare dikdörtgen gövdesinde Likya yazisiyla yazilmis kitabeye sahip anit mezar yükselir. Harp anitina benzer kabartmali mezar odasinda sahip oldugu düsünülen anitin gövdesindeki kitabe, günümüze dek bulunmus Likya dilindeki en uzun kitabe olup, Kherei adli Xanthos'lu prensin serüvenlerini anlatmaktadir. Roma akropolünde de birçok kaya mezari ve kaideli mezari yan yana görmek mümkündür. Bunlardan kaidesi disinda tümü British Museum'a tasinmis olan M.Ö. 4. yy'a ait Payava lahdi en ülü olanidir. Xanthos'un diger ünlü aniti ise yine British Museum'da sergilenen Nereidler anitidir. Günümüz kalintilarina çikan rampanin sag kenarinda sadece temelleri kalmis olan tapmak planli anit, sütunlari arasindaki su perileri Nereidlerin heykellerinden dolayi bu adla anilmakta olup, M.Ö. 4. yy'a aittir
.

         Xanthos Antik Kenti , yaklaşık olarak  Kalkana 15 km , Üzümlü ye 14 Km , İslamlara 19 Km uzaklıktadır . Aracınız ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz .

   

    Bölge ile alakalı kafanıza takılan konular olur ise mesai saatleri içinde bizi ararsanız sizlere yardımcı olmaya , aydınlatmaya çalışırız .

 


 

 * Kaş'a nasıl ulaşırım  ?  * Villa kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

 

 * Kalkan'a nasıl ulaşırım ?  * Kiralık Villada kalırken dikkat edilmesi gerekenler
 * Üzümlü'ye nasıl ulaşırım ?  * Kaş , Kalkan da Gezmeniz Görmeniz gereken yerler ?
 * İslamlar'a nasıl ulaşırım ?  * Kalkan , Kaş , Üzümlü , İslamlar da neler yapabilirsiniz ?
 * Patara'ya nasıl ulaşırım ?  * Kalkan , İslamlar , Üzümlü de bir yazlığınız olsun ister misiniz ?

İlledevilla Emlak

Üzümlü Mah. Merkez Sok. No : 60 Kaş / Antalya     Telefon - Whatsapp : 0542 743 743 1   Mail : info@illedevilla.com