İSTEDİĞİN ÖZELLİKTE SATILIK KİRALIK EV ARSA VİLLA TARLA ...


Ana Sayfa

   

Yerleşim Yerleri :  Kaş , Kalkan , Patara , Üzümlü , İslamlar       Plajlar :  Patara Plajı , Kaputaş Plajı , Kalkan Plajları , Kaş Plajları  

Gezilecek Görülecek Yerler :  Patara Antik Kenti , Xanthos Antik Kenti , Letoon Antik Kenti , Tlos Antik kenti , Saklıkent Doğa Parkı , Yakapark Doğa ParkıPatara Patara ( Gelemiş Koyu )  / Kaş / Antalya Patara Hakkında Detaylı Bilgi


     Patara ismini üzerine kurlu olduğu antik Patara Kentinden almaktadır . Ayrıca Türkiye'nin en uzun kumsallarından birisi olan Patara kumsalı da yine yerleşim yerinin isminde etkili olmuştur . Aslında Patara bilinen isim olmakla birlikte yerleşim merkezi Gelemiş olarak ta anılmakta , resmiyette Gelemiş köyü , Gelemiş Mahallesi olarak anılmaktadır .

    Patara bir dönem Kalkan gibi turizm alanında atak yapmış bir çok turistik işletmeler açılmış olmasına rağmen , antik kentin üzerine kurulu olması ve her yerden Patara antik kentinin kalıntılarının çıkması nedeni ile sit sahası olarak belirlenmiş imara kapatılmıştır . Bir dönem köy içinde yaşayanlar kendi evlerine çivi dahi çakamaz konuma gelmiştir . Sit sahası olması nedeni ile inşaat durdurulmuş eski yapılar dışında yeni yapılaşmaya izin verilmemiştir bu durum Patara'nın konaklama alanında gerilemesine ve günübirlik gezi alanı haline dönüşmesine sebep olmuştur . Son yıllarda bir imar çalışması yapılara Patara da yine yapılaşmaya izin verilmeye başlamış olup yeni binalar yükselmeye başlamıştır . Ama bu yapılaşma kontrol altında ve bir kalıntıya rastlanırsa o alanda inşaat yapılamaz durumu ortaya çıkmaktadır .

    Duraklama döneminin olmasına rağmen yine de Patara yerleşim merkezinde bir kaç tane otel ve pansiyon sizleri ağırlamak için beklemektedir , genellikle lüks olmayan pansiyonlar evlerin pansiyona çevrilmesi şeklinde otantik bir hava sunmaktadır misafirlerine . Bir kaç tane de otel bulunmakta lakin tam kapasite çalışmamakta veya yanlış işletilmektedir kansındayım yinede Patara'ya gelenler günü birlik gelmeyi tercih etmekte genellikle kalkanda veya Üzümlü , İslamlar mahallelerinde konaklamayı tercih etmektedirler . Patara yerleşim yeri içinde bir kaç tane de lokanta bulunmakta olup Patara da kalan misafirlerine hizmet vermektedir . buradaki işletmeler genellikle küçük aile işletmeleri şeklindedir . Patara'nın yerlisi tarafından işletilen yerlerdir .

    Patara deniz ve kumsal anlamında oldukça şanslı yerleşim yerlerinden bir tanesidir . Patara kumsalı ve Patara plajı sizlere hizmet veren plajıdır Patara'nın . Plaj içinde bir işletme ve ayrıca şezlong ve şemsiye kiralama şansınız vardır . Ayrıca Patara Kumsalından gün batımını izlemek için binlerce kilometre uzaklıktan turistler gelmektedir size de Patara da bir akşam geçirmenizi ve o gün batımını izlemenizi öneririm . Patara kumsalının ortalama uzunluğu 17 Km civarındadır .

    Patara gezilecek görülecek yerler bakımından da yine zengindir . Patara Antik kenti geçmişten günümüze tüm ihtişamı ile sizleri beklemekte , dünyanın bilinen ilk meclisini , bilinen ilk deniz fenerini ve bir çok yapıyı sizlerin görüşüne sunmaktadır . Kesinlikle gezmenizi ve çocuklarınıza gezdirmenizi öneririm . Özellikle bölgeyi bilen ve Patara'yı tanıyan birisi ile gezmeniz sizin tarihte yolculuk yapmanızı sağlayacaktır . Bu konuda imkanlar dahilinde sizlere yardımcı olmaya çalışırız .

    Patara'ya nasıl ulaşırım ? sorusunu cevaplamamız gerekirse , Patara , Kaş - Fethiye anayolundan 3 Km kadar içeride bulunmaktadır . Kendi aracınız ile Patara'ya ulaşabileceğiniz gibi anayol kenarından kalkan dolmuş ve taksi ile de Patara ya ulaşmanız mümkündür . Ayrıca her gün Kalkan ve Kaştan belli aralıklarla Patara plajı ve Patara Antik kentine dolmuş kalkmaktadır . Yine Kalkan ve Kaştan Taksi ile de Patara'ya ulaşabilirsiniz ama biraz pahalı olabilir bütçesine güvenenler için en rahatı taksidir .

    

   Bölge ile alakalı kafanıza takılan konular olur ise mesai saatleri içinde bizi ararsanız sizlere yardımcı olmaya , aydınlatmaya çalışırız .

 

Patara'ın diğer yerleşim yerlerine ve önemli merkezlere uzaklığı  :  ( Uzaklıklar ortalama uzaklıktır yol durumlarına göre sapma olabilir )
Antalya'ya Mesafe  210 Km Üzümlü Mahallesine Mesafe    10 Km Patara Plajına Mesafe  0 Km
Kalkan'a Mesafe      7 Km İslamlar Mahallesine Mesafe    12 Km Kaputaş Plajına Mesafe  15 Km
Fethiye 'ye Mesafe    80 Km Antalya Hava Limanına Mesafe  220 Km Saklıkent Doğa Parkına Mesafe  35 Km
Kaş'a Mesafe    31 Km Dalaman Hava Limanına Mesafe  130 Km Yakapark Doğa Parkına Mesafe  45 Km

 

 * Kaş'a nasıl ulaşırım  ?  * Villa kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

 

 * Kalkan'a nasıl ulaşırım ?  * Kiralık Villada kalırken dikkat edilmesi gerekenler
 * Üzümlü'ye nasıl ulaşırım ?  * Kaş , Kalkan da Gezmeniz Görmeniz gereken yerler ?
 * İslamlar'a nasıl ulaşırım ?  * Kalkan , Kaş , Üzümlü , İslamlar da neler yapabilirsiniz ?
 * Patara'ya nasıl ulaşırım ?  * Kalkan , İslamlar , Üzümlü de bir yazlığınız olsun ister misiniz ?

İlledevilla Emlak

Üzümlü Mah. Merkez Sok. No : 60 Kaş / Antalya     Telefon - Whatsapp : 0542 743 743 1   Mail : info@illedevilla.com