İSTEDİĞİN ÖZELLİKTE SATILIK KİRALIK EV ARSA VİLLA TARLA ...


Ana Sayfa

   

Yerleşim Yerleri :  Kaş , Kalkan , Patara , Üzümlü , İslamlar       Plajlar :  Patara Plajı , Kaputaş Plajı , Kalkan Plajları , Kaş Plajları  

Gezilecek Görülecek Yerler :  Patara Antik Kenti , Xanthos Antik Kenti , Letoon Antik Kenti , Tlos Antik kenti , Saklıkent Doğa Parkı , Yakapark Doğa ParkıTlos Tlos Antik Kenti  Kalkan  / Kaş / Antalya Tlos Antik Kenti Hakkında


    

     Tlos Antik Kenti Kalkan 'a 35 km. uzaklikta bulunan Yaka Köyü sinirlari içinde bulunmaktadir. Asfalt bir yolla ulasilmaktadir. Antik yazar Panyasis, Kragos hariç tamami Xanthos vadisinde birer kent olarak kurulu bulunan Tlos, Pinara, Xanthos ve Kragos'u bir Nymphae olan Praxidike ile Tremile'nin çocuklari olarak tanitmaktadir. 
     Tlos'un M.Ö. 14. yüzyilda Hitit metinlerinde, Lukka topraklarindaki Dlawa, daha sonraki dönemde Likçe yazitlarda geçen Tlawa ile Grekçe metinlerdeki Tlos kentinin ayni sehir oldugu ve kurulusunun M.Ö. II. binlere kadar gittigi kabul edilmektedir. 
     Tlos Antik Kente yaklasildiginda akropolün hakim görüntüsü ziyaretçileri hayli etkiler. Dik yamaçlarla dogal açidan korunakli akropol tepesinin çevresi yer yer sur duvarlari ile takviye edilerek tahkim edilmistir. Akropolün kuzey-dogu yönündeki erken döneme ait sur duvarlari ile kaya mezarlari Likya kültürünün örneklerindendir. Daha çok dogu ve güneydogu kesiminde izlenen sur duvarlari ise Roma döneminde insa edilmis olup, Bizans döneminde bir çok yapi ve hatta bazi Lahit mezarlarinin malzemesi kullanilarak onarilmistir. En üstte devsirme taslarla yapilan geç dönem yapi grubu 19. yüzyilda Osmanli Imparatorlugu'nca görevlendirilmis bir Bey'in yerlesimine ait duvarlardir. Yukarida bahsi geçen kalintilar, akropol tepesinin geçirdigi kültür evrelerini bir anda dar bir mekanda sergilenmesi açisindan ilgi çekicidir. Akropolün dogu yamacinda özenle islenmis Roma dönemi sur duvarlarinin istinat olusturdugu alanda sur duvarlarina paralel devam eden 12 oturma sirasina kadar krepislerin sayilabildigi bir stadyum bulunmaktadir. Stadyum karsisinda izlenen yapi gruplari Roma dönemine ait olup, bugün fonksiyonlari tam olarak ifade edilememekle birlikte, agora ve bölümlerine ait olmalidir. Bu alanin güney kesiminde izledigimiz kalintilar gymnasium, palestra ve hamam yapilarina aittir. Sit'in en dogusunda daha çok tonozlu galeriler üzerine kurulu Roma dönemine ait bir tiyatro bulunmaktadir. Tek diazomali tiyatronun sahne binasi kuzey kesiminde üçüncü kata kadar ayakta kalabilmistir. Kuzey parodostaki Likçe yazit bloklari devsirme malzeme olarak genisletme veya onarim gördügü bir tarihte kullanilmis olmalidir.

     Tlos Antik kentini gezdikten sonra yaka parka sadece 10 15 dakikalık bir mesafe kalmış olacaktır yorgunluğunuzu Yakapark'ta atmanızı öneririm .

   

    Bölge ile alakalı kafanıza takılan konular olur ise mesai saatleri içinde bizi ararsanız sizlere yardımcı olmaya , aydınlatmaya çalışırız .

 


 

 * Kaş'a nasıl ulaşırım  ?  * Villa kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

 

 * Kalkan'a nasıl ulaşırım ?  * Kiralık Villada kalırken dikkat edilmesi gerekenler
 * Üzümlü'ye nasıl ulaşırım ?  * Kaş , Kalkan da Gezmeniz Görmeniz gereken yerler ?
 * İslamlar'a nasıl ulaşırım ?  * Kalkan , Kaş , Üzümlü , İslamlar da neler yapabilirsiniz ?
 * Patara'ya nasıl ulaşırım ?  * Kalkan , İslamlar , Üzümlü de bir yazlığınız olsun ister misiniz ?

İlledevilla Emlak

Üzümlü Mah. Merkez Sok. No : 60 Kaş / Antalya     Telefon - Whatsapp : 0542 743 743 1   Mail : info@illedevilla.com